hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gazdasági növekedés Magyarországon: javított a kilátásokon a Világbank

  • adozona.hu

Már az összes jelentős nemzetközi szervezet felfelé javította Magyarország 2018-as gazdasági növekedésének a mértékét. A sort most a Világbank is folytatta: 0,5 százalékponttal emelte a tavaly júniusi prognózisához képest hazánk gazdasági növekedését – közölte a Pénzügyminisztérium. A ma nyilvánosságra hozott „A globális gazdasági kilátások 2019” című kiadványában idén januárban a Világbank nemzetközi szakértői már 4,6 százalékra teszik a hazai gazdaság 2018-as növekedési ütemét.

A Világbank kiadványának alcíme – Sötétedő égbolt – is jelzi, hogy az elemzők számos olyan tényezővel számolnak, amelyekből lassuló globális fejlődésre lehet következtetni. 2019-re 2,9 százalékos, 2020-ra pedig 2,8 százalékos GDP-növekedést valószínűsítenek a világgazdaságra adott előrejelzésükben. A tavalyi gyors növekedés után fokozatosan lassul az ütem, és jelentős kockázatok fenyegetik a növekedést az elemzés szerint. A globálisan lassuló növekedéssel szemben hazánkban maradhat a magasabb ütemű növekedés.

A mérsékelt infláció és az alacsony kamatok továbbra is kedvezően hatnak a növekedésre Magyarországon – olvasható az elemzésben. A Pénzügyminisztérium szakértői mindehhez hozzáteszik: az egyre bővülő fogyasztás és az erősödő piaci szolgáltatások, valamint a beruházási ráta folyamatos emelkedése továbbra is lendületben tartja a magyar gazdaságot. Ezek továbbra is biztosíthatják, hogy a 4 százalékot jelenleg jóval meghaladó növekedési szint a következő években is 4 százalék körül alakul. A Pénzügyminisztérium a következő évekre vonatkozó, konzervatív világbanki prognózis felfelé történő korrekciójára számít, tekintettel arra, hogy a Világbank – elismerve a magyar gazdaság eredményeit – az elmúlt 12 hónapban összességében 0,8 százalékponttal javította a 2018-as magyar növekedésre vonatkozó előrejelzését is. A Pénzügyminisztérium arra is felhívja a figyelmet, hogy az államadósság GDP-hez viszonyított aránya 2011 óta folyamatosan javult. Az elmúlt hét év során végrehajtott közel tízszázalékos adósságcsökkentés az EU-tagállamok egyik legjelentősebb eredménye.

A tárca a ma publikált adatok kapcsán arra is emlékeztet, hogy tavaly ősszel szinte minden jelentős nemzetközi szervezet felfelé módosította a magyar gazdaság kilátásait: az Európai Bizottság 0,3, az OECD és az IMF 0,2, míg az EBRD 0,5 százalékponttal emelte meg a 2018-ra várható magyarországi GDP-növekedési adatot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Előleg áfarendezése

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink