hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végtörlesztés: milliárdokkal csökkent a bankokra kirótt bírság

  • MTI

A megismételt eljárásban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a korábbi 9,5 milliárd forintról közel 5 milliárd forintra csökkentette a vezető kereskedelmi bankokra a devizahitelek végtörlesztésének 2011. végi, 2012. eleji korlátozásáért kirótt bírságot – közölte a GVH.

A GVH még 2011-ben indította az eljárást tizenhárom kereskedelmi bankkal szemben a deviza alapú jelzáloghitelek fix árfolyamon történő végtörlesztésének korlátozása miatt. A GVH 2013. november 19-i határozatában megállapította, hogy a bankok e lépése versenykorlátozó, összehangolt stratégia volt, amelyben üzleti titoknak minősülő információkat is megosztottak egymással.

A bankok többsége megtámadta a GVH határozatát, a Kúria 2016. december 13-án kelt ítéletében a versenyhatóságnak adott igazat abban, hogy a bankok összehangolták stratégiáikat, ám a bírság összege miatt új eljárásra utasította a GVH-t nyolc pénzintézet vonatkozásában.

Az új eljárásban a Budapest Bankra, a CIB-re, az Erste Bankra, a K&H-ra, az MKB-ra, az OTP Bankra, a Raiffeisenre, az UniCredit Bankra kirótt bírságok együttes összege mintegy 5 milliárd forintra csökkent.

A legnagyobb mértékben az OTP-re kiszabott bírságot csökkentette a versenyhivatal 3,922 milliárdról 1,435 milliárd forintra, az Erste bírsága 1,725 milliárdról 900 millióra, a K&H Banké 983 millióról 780 millióra, a CIB-é 835,4 millióról 460 millióra, az MKB-é 783 millióról 405 millióra, a Raiffeisené 583 millióról 465 millióra, az Unicredité 306 millióról 185 millióra, a Budapest Bankké 283,5 millióról 275 millióra csökkent.

A bírságok csökkenésének egyik fő oka, hogy – tekintettel a Kúria ítéletére – a megismételt eljárásban a GVH a bírság alapjának a végtörleszthető devizahiteleken a jogsértés időszakában elért bevételek arányos részét tekintette, míg az alapeljárásban a teljes jelzáloghitel-állományon realizált bevételek arányos részét vették alapul, ez magában foglalta az összes forint- és devizaalapú jelzáloghitelt.

További csökkenést eredményezett, hogy az eredeti eljárásban a GVH súlyosító körülménynek tekintette a bankok többségének korábban elkövetett versenyjogsértését. Ezt a körülményt a mostani eljárásban azért nem értékelte a GVH súlyosító tényezőként, mert a Kúria előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményezett az Európai Unió Bírósága előtt – olvasható a GVH közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Magáncélú használat az üzemanyagszámlán – kóla

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink