hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: kiadható-e egyéni vállalkozóként a magánszemélyként tulajdonolt ingatlan?

  • adozona.hu
1

Kiegészítő tevékenységű átalányadózó egyéni vállalkozó bérbe adná a magánszemélyként tulajdonolt ingatlanát egy kft.-nek. Kiadható-e az egyéni vállalkozás keretein belül az ingatlan, s milyen feltételekkel? Milyen bizonylatolási kötelezettségek vannak? Illetékfizetési kötelezettség van-e? Az ingatlant be kell-e jelenteni a NAV-hoz? Amennyiben megszűnik az ingatlan bérbeadása, milyen teendők merülnek fel az ingatlannal kapcsolatosan? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Kiadható az ingatlan egyéni vállalkozás keretében, a bevételből 40 százalék költséghányad vonható le. A bérbeadással a tevékenységi kört bővíteni kell, amit a NAV-hoz be is kell jelenteni.

Amennyiben adózónak többféle tevékenysége van [például olyan, amelyre 80 százalék költséghányad vonatkozik, mondjuk, kőműves), akkor a teljes bevétel egészére a 40 százalék költséghányad vonatkozik.

A bérleti díjról számlát kell kiállítani, és annak összege áfa szempontjából beletartozik a 12 millió forintos alanyi adómentességi bevételi határba.

Illetékfizetési kötelezettség nincs.

Ha a bérbeadói tevékenység megszűnik, akkor további kötelezettség nincs adózás szempontjából, mivel a magánszemély vagyona nem különül el az egyéni vállalkozás vagyonától, de a tevékenységet töröltetni kell az egyéni vállalkozói nyilvántartásból (T101/E nyomtatvány).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
realterdik

Elegendő számviteli bizonylat is
165. § (1) Mentesül a számlakibocsátási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben, ha

a) * termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása a 85. § (1) bekezdés a), b), d), f)–o) pontja és a 86. § (1) bekezdés a)–i), l), m) pontja szerint mentes az adó alól, feltéve, hogy gondoskodik olyan, az ügylet teljesítését tanúsító okirat kibocsátásáról, amely a számvitelről szóló törvény (a továbbiakban: Számv. tv.) rendelkezései szerint számviteli bizonylatnak minősül;

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink