hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Erre ügyeljen fiatal munkavállaló nyári foglalkoztatásánál!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A nyár a fiatalok munkavállalásának fő időszaka, így érdemes áttekinteni a rájuk vonatkozó munkajogi szabályokat.

Korlátok a munkaviszony létesítésében

Fiatal munkavállalónak, aki a 18. életévét még nem töltötte be (a munka törvénykönyve (Mt.) 294. § (1) bekezdésének (a) pontja szerint). Emellett az Mt. 34. § (2)–(3) bekezdései kimondják, hogy munkavállaló az lehet, aki a 16. életévét betöltötte. Ettől eltérően munkavállaló lehet – az iskolai szünet alatt – az a 15. életévét betöltött tanuló, aki nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. A gyámhatósághoz a foglalkoztatást megelőző legalább 15 nappal történő előzetes bejelentés alapján (2019.12.31. napjáig ez engedélyköteles volt) a jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a tizenhatodik életévét be nem töltött személy is foglalkoztatható.

Fontos körülmény az is, hogy a fiatal munkavállaló egyedül nem szerződhet. Az Mt. 21. paragrafusának (4)–(5) bekezdései alapján a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges a fiatal munkavállaló vagy a cselekvőképességében a munkaviszonnyal összefüggő ügycsoportban részlegesen korlátozott munkavállaló olyan jognyilatkozatának érvényességéhez, amely a munkaszerződés megkötésére, módosítására, megszüntetésére vagy kötelezettségvállalásra irányul. A cselekvőképtelen személy nevében pedig törvényes képviselője tesz jognyilatkozatot.

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

Az Mt. 4. paragrafusa alapján a 18. életévét be nem töltött személy nem munkaviszony keretében történő foglalkoztatására e törvénynek a fiatal munkavállalóra vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni. Ez pedig azt jelenti, hogy bizonyos, az Mt.-ben rögzített garanciák alól akkor sem mentesül a foglalkoztató, ha a foglalkoztatásra nem munkaviszony keretében kerül sor.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a munka- és pihenőidőre, valamint a munkaviszonyon kívül egyéb jogviszonyokban (iskolaszövetkezet, közérdekű önkéntes tevékenység) történő foglalkoztatásra vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Minimum járulék új kata után

Széles Imre

tb-szakértő

Szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink