hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

13 eset, amikor a munkavállaló mentesül a munkavégzés alól, mégis jár neki távolléti díj

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Előfordul, hogy a munkavállaló mentesül a munkavégzés alól. mégis megilleti a távolléti díj. Összefoglaltuk, hogy milyen esetekben lehetséges ez.

A 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) rendelkezik a biztosítási jogviszonyok szüneteléseiről. A szünetelések közé tartozik az is, amikor a munkavállaló mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól. Ha azonban a munkavállaló ezen időszakra például távolléti díjat kap, akkor már nem áll be a jogviszony szünetelése.

A munkavállaló alapkötelezettségeinek egyike, hogy beosztás szerinti munkaidejében munkát kell végeznie. Vannak azonban olyan esetek, amikor a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) mentesíti a munkavállalót a munkavégzési kötelezettsége alól és ezen időszakra a munkáltatót arra kötelezi, hogy a munkavállalónak távolléti díjat fizessen. Az alábbiakban pontokba szedve tekintjük át ezeket az élethelyzeteket.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

1. A munkavállalónak nem kell munkát végezni a keresőképtelenség időtartamában. A munkavállalót terheli, hogy a keresőképtelenségről orvosi igazolást kérjen, és azt a munkáltatóhoz eljuttassa. A munkavállaló a saját keresőképtelensége kapcsán – az Mt. szabályai szerint – betegszabadságra jogosult, melynek időtartamára a távolléti díj 70 százaléka jár.

Megjegyzés: A keresőképtelenséget, és annak egymástól elkülönülő eseteit az 1997. évi LXXXIII. törvény határozza meg. Nem jár a munkavállaló saját keresőképtelensége kapcsán betegszabadság, ha a munkavállaló a keresőképtelenségére tekintettel táppénzben vagy baleseti táppénzben részesül.

2. A munkavállaló évente 20 munkanap alapszabadsággal és adott esetben ezen felül pótszabadsággal/pótszabadságokkal rendelkezik. A munkavállaló a szabadsága idejére mentesül a munkavégzés alól. A szabadsággal töltött időtartamra a munkavállalót távolléti díj illeti meg.

3. Nem kell a munkavállalónak munkát végezni, ha kötelező orvosi vizsgálaton – például: munkaköri-, szakmai alkalmassági vizsgálaton – vesz részt. Erre az időszakra a munkavállalót távolléti díj illeti meg.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben további  tíz olyan esetet ismertetünk, amikor a munkavégzés alóli felmentés ellenére jár távolléti díj a munkavállalónak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-törvény szerinti kapcsolatok

Pölöskei Pálné

adószakértő

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink