hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyakori hibák a készenléti jellegű munkaköröknél

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A kedvező munka- és pihenőidő szabályok miatt a vállalkozások egyre gyakrabban foglalkoztatnak a készenléti jellegű munkakörben. Fontos azonban látni, hogy amennyiben ennek jogi feltételei nem adottak, súlyos következményekkel kell számolni.

Gyakori hibák:

Amikor a felek a készenléti jellegű munkakörben megállapodnak

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 91. §-a alapján készenléti jellegű a munkakör, ha a munkavállaló a feladatainak jellege miatt – hosszabb időszak alapulvételével – a rendes munkaidő legalább egyharmadában munkavégzés nélkül áll a munkáltató rendelkezésére, vagy a munkavégzés – különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel – a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Ugyanakkor az, hogy egy munkakör készenléti jellegű-e nem a felek megállapodásán múlik és nem is a munkakör nevén. Az a lényeg, hogy a munkakör (tényleges munkavégzés) a fenti definíciónak megfelel-e.A Kúria a törvényi követelményeket értékelve a következő szempontokat határozta meg: Az általánosnál lényegesen alacsonyabb igénybevételre utaló körülmények lehetnek különösen a munkakörrel járó mentális és/vagy fizikai megterhelés alacsony szintje; az a körülmény, hogy a munkavállaló felett nincs állandó ellenőrzés; az a körülmény, hogy az ellátandó feladatok rutinjellegűek; a munkavégzéshez biztosított a feladatokat megkönnyítő munkaeszköz, az infrastruktúra.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben tovább részletezzük a készenléti jellegű munkakör megítéséhez szükséges szempontokat, illetve a jogszerűtlen alkalmazás néhány esetét.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mezőgazdasági őstermelő – hipabevallás

Szipszer Tamás

adószakértő

Saját részvény elidegenítésének szabályai

Pölöskei Pálné

adószakértő

Folyamatos teljesítésű ügylet

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink