hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rugalmas foglalkoztatási forma, amire ritkán gondolnak a munkáltatók

  • adozona.hu

Titkárnői munkakörben szeretne egy cég alkalmazni egy munkatársat, aki tulajdonképpen csak szükség esetén, illetve helyettesítőként segítene be a gyesről visszatérő kolléganőnek. Hogyan kell rögzíteni az előre nem pontosan meghatározható munkaidőt? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A munkáltató napi 1 órás munkaidőre gondolt, ami nagyjából elegendő a munka elvégzéséhez, vagy heti egyszer 5 órára. Mivel a munka törvénykönyve (Mt.) szerinti munkaviszonyról van szó, kötelező napi munkaidőt megállapítani, és nem lehet a tényleges teljesített órák alapján elszámolni a bérét, illetve, ha ennél többet teljesít, akkor az túlmunkának minősül? Van-e a napi munkaidőnek minimuma, például napi 1 óra szabályos? Szóba jött még az alkalmi munka lehetősége is, de a munkavállaló nyugdíj előtt áll, és szeretné segíteni a munkáltató, hogy a nyugdíjalapjába magasabb összeg számítson be – ecsetelte kérdésében olvasónk.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Mivel a napi munkaidő a munkaszerződés kötelező tartalmi eleme, a munkáltató kénytelen  meghatározni ennek mértékét. A kérdező helyesen írta, hogy ha a munkaidőkereten felül dolgozik a munkavállaló, akkor túlmunka keletkezik, ami után bérpótlékot kell fizetni. A napi munkaidőnek nincs minimuma, az törtrész is lehet, akár napi 0,2 óra is (így kijön heti 1 óra).

Megoldást elsősorban valóban az egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony létesítése jelenthetne. Egyebekben egy másik atipikus foglalkoztatási formán érdemes gondolkodni, ez a behívás.

A behívás a részmunkaidős foglalkoztatás speciális formája, lényege, hogy a munkáltató csak akkor veszi igénybe a munkavállalót munkavégzés céljából, amikor valóban tud neki munkát adni. Ez esetben a napi munkaidő legfeljebb 6 óra lehet (és lehet 1 óra is, mint a kérdés szerinti esetben), a munkaidőt keretjelleggel határozza meg a munkáltató, a munkaidőkeret mértéke maximum négyhavi lehet.

Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a munkáltató ne lenne köteles foglalkoztatni a munkavállalót a munkaszerződés szerinti munkaidőben. Alkalmazásának feltétele, hogy a felek a munkaszerződésben kifejezetten megállapodjanak az ilyen jellegű foglalkoztatásban. A behívás előnye, hogy a munkáltató a munkavállaló munkával történő ellátását hozzá tudja igazítani a szolgáltatás, a termelés ciklikusságához, így ki tudja váltani azokat az üresjáratokat, amikor munkavégzés hiányában is köteles lenne bért fizetni. A munkavállaló érdekét szolgálja, hogy behívás során a munkáltatónak legalább három nappal korábban közölnie kell felé, hogy munkára kívánja igénybe venni.

Ha a hagyományos munkaviszonynál marad a munkáltató, abban az esetben kénytelen napi munkaidőt kalkulálni, aztán később, amikor pontosan látják az elvégzendő munka mennyiségét, remélhetőleg egyetértés lesz egy esetleges munkaszerződés-módosítás megkötésében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mezőgazdasági őstermelő – hipabevallás

Szipszer Tamás

adószakértő

Saját részvény elidegenítésének szabályai

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink