133 találat a(z) módosítás cimkére

Fiatal gazda támogatásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fiatal gazdáknak az idén folyósított támogatást bevételként kellett kezelni, mivel az Szja törvény nem terjedt ki erre a támogatásra. Azonban a 2019. 01. 01-jétől hatályba lépő Szja törvény 3. § 42. pontja már tartalmazza, a módosító törvény pedig kiegészíti az Szja törvényt a 96. §-sal (ezt még jelenleg nem látom a jogtár január 1-jétől hatályos oldalán), ami a 2016. 01. 01. után kapott támogatásokra is érvényes. Ezek szerint a 2018-ban folyósított támogatásokat már kezelhetjük úgy, hogy a folyósításkor nem bevétel, csak amikor a költség felmerül, akkor válik bevétellé a támogatás és ezzel szemben könyveljük el a ráfordítást, így biztosítva a támogatás "adómentességét"? Vagyis a korábban már "megszokott" módon kell elszámolni a támogatást? Válaszukat előre is köszönöm.

Új kedvezmény a módosító javaslatok sorában Cikk

Október 19-én nyújtották be a T/2931. számú törvényjavaslatot az egyes adótörvények uniós kötelezettségekhez kapcsolódó, valamint egyes törvények adóigazgatási tárgyú módosításáról. A módosítások között szerepel egy újonnan bevezetendő szociális és szakképzési hozzájárulási kedvezmény.

Családi gazdálkodó – le nem zárt üzleti év Kérdés

Tisztelt Adózóna! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy áfás, kétfős családi gazdaság, amiben szeretnék módosítani a tagok közti részesedéseket. A családi gazdaság feje úgy szeretné a bevétel és költségeloszlást, hogy neki jusson 90%, a tagnak pedig 10%. Erre lehetőségük van-e a 2018-as évre, így, utólag, ha módosítják a családi gazdasági határozatot és mindkét fél beleegyezik? (2018-ra még nem ment be bevallás.) Azért szeretné így a családi gazdaság feje, mert az anyukája az egyetlen tag, aki rokkantsági ellátást kap, ott viszont meg van határozva, hogy mennyi jövedelme lehet az ellátás mellett, és mivel a gazdaságban eddig az 50%-át ráosztottuk, így elesne az ellátástól, mert idénre nagy nyereséget fog produkálni a gazdaság (pályázat miatt kell neki). Engedi-e az szja-törvény, hogy e szerint járjanak majd el a 2018-as évi adóbevallás beadásakor? Köszönöm előre is segítségüket! N. Tünde

Mt.-ben foglaltaknál hosszabb felmondási idő kikötése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Mt. 69. § (3) bekezdése alapján a felek az Mt. 69. § (1)–(2) bekezdéseiben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak. Jogszerű-e, ha a felek a munkaszerződésben azt rögzítik, hogy munkavállalói felmondás esetén a felmondási idő fixen 3 hónap, míg a munkáltatói felmondás esetén a felmondás idő tekintetében az Mt. szabályai irányadóak. Jogszerű-e, ha a felek a már megkötött (mind a munkáltatói, mind a munkavállalói felmondás esetére) Mt. szerinti felmondási időt rögzítő munkaszerződésüket módosítják a fentiek szerint? Tisztelettel.

Aggódnak a cégek a globális adórendszer-átalakítás miatt Cikk

Folyamatos erőfeszítésre van szükségük a cégeknek, hogy adó- és pénzügyeik kezelésében lépést tartsanak az egyre inkább transzparens és összekapcsolódó nemzetközi adórendszerekkel. A döntéshozók 93 százaléka tart tőle, hogy nem fogja tudni kezelni a különböző nemzeti adóhatóságok esetenként egymásnak ellentmondó álláspontját – derül ki az EY több mint 1700 cégvezető körében végzett nemzetközi kutatásából.

Mi lesz az egészségügyi hozzájárulás helyett 2019-től? Cikk

A jövő évtől – illetve egészen pontosan a 2019. előtt keletkezett jövedelmek utáni egészségügyi hozzájárulás (eho) megfizetése után – elfelejthetjük a társadalombiztosítás fedezeti rendszerének első, elismerten adónak és nem járuléknak minősített elemét, az ehót, amely „jogelődjét” a tételes ehót is figyelembe véve, kereken 22 évig volt a közteherviselési rendszer része.

Nem mindegy, hol kell dolgozni a munkaszerződés szerint Cikk

A munkavégzés helye meghatározásnak nincs különösebb jelentősége, amíg a munkavállaló a megszokott rendben végzi a dolgát. Ez egészen addig igaz, amíg például nem változik meg a munkáltató székhelye, vagy míg nem merül fel igény a „megszokott” munkahelytől eltérő helyen történő foglalkoztatásra.

Kft. tevékenységi körének változtatása Kérdés

Az egyik kft. főtevékenység és egyéb tevékenység módosítását tervezi. Azt a felvilágosítást kapták, hogy most már nem kötelező a társasági szerződést módosítaniuk, csak a könyvelő jelentse be a NAV felé a v.áltozást Kérdésem az volna, hogy valóban így van-e? Válaszukat köszönöm, Márkusné

Cafeteria: elutasítja a kormány javaslatát és egyeztetést sürget a MASZSZ Cikk

Elutasítja a cafeteria-rendszer módosítását a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) és egyeztetést sürget a tervezetről a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának összehívásával.

Adószabályok: adócsökkentés, átfogó módosítás várható Cikk

A közteherviselés egyszerűsítésében próbál nagyobb lépéseket megtenni a szaktárca az adószabályok jövő évi átfogó módosításával, ami kedden kerül az Országgyűlés elé – mondta a Pénzügyminisztérium adóügyi államtitkára a Magyar Időknek.

Tételes átalány Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély tételes átalány szerint adózik, eredeti bejelentés szerint 4 szoba után. Korszerűsítés után a szobák száma 3-ra csökken év közben. Időarányosan változtatható az az átalány összege? Köszönöm válaszát !

GDPR: módosulna az infotörvény, a kkv-ket az első jogsértésért csak figyelmeztetnék Cikk

A kormány benyújtotta az információs önrendelkezési jogról és információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (infotörvény) módosításáról szóló törvényjavaslatát.

Változásbejelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni. Egyesület 2018-ban megváltoztatta a székhelyét, melyet a bíróság jóvá is hagyott, határozatban rögzítette. Nem találom viszont a 18T201CSZ bevallásban azt a sort, ahol ezt le tudom módosítani. Kérnék ebben segítséget. Köszönöm

Minden pénztárgépet át kell állítani! Hibás az euróra áttérés dátuma Cikk

Az online pénztárgépeken jelenleg 2020. január 1-je szerepel az euróra történő átállás technikai dátumaként. Tekintettel arra, hogy az euróátállás tényleges dátuma jelenleg ismeretlen, de biztos, hogy a beállított technikai dátumnál későbbi, azt meg kell változtatni – hívja fel a figyelmet tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Felmondási időtől való eltérés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Tudtommal lehetőség van arra, hogy a munkaszerződésben a felek eltérjenek az Mt. előírásától a felmondási idő tekintetében. Az lenne a konkrét kérdés, hogy bele lehet-e foglalni a munkaszerződésbe vagy egy munkaszerződés-módosításba, hogy a munkavállaló felmondása esetén a felmondási idő nem 30 nap, hanem 90 napra hosszabbodik? Azonban a munkáltató felmondása esetén maradna az alap 30 nap, plusz a munkában töltött idő arányában letöltendő idő. Vagy csak úgy lehet eltérni, hogy mind a munkavállaló, mind a munkáltató irányában legyen eltérés? Ezt meg lehet-e változtatni egy munkaszerződés-módosítás keretén belül, vagy csak az eredeti, alap munkaszerződésben lehet kikötni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés jövedeleme

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink